Pravda o zeleni v Uh. Hradišti

10. 12. 2012, pondělí, 21:54
/images/blog/3542.jpg

Naše občanské sdružení Chraňme zeleň se již dlouho zabývá otázkou městské zeleně a upozorňuje MěÚ na neustálé ubývání městské zeleně a na ne vždy citlivé a skutečně dlouhodobě promyšlené i plánovité zacházení s městskou zelení a péči o ni.

Naproti tomu pan starosta Tichavský dlouhodobě neustále tvrdí, že naše připomínky jsou neopodstatněné a že se město stará o zeleň velmi pečlivě a odpovědně. O tom prý např. svědčí i cena v soutěži „Město stromů“, kterou město získalo.

Dovoluji si podotknout, že organizátorům a hodnotitelům této soutěže (Nadaci Partnerství) však zřejmě stačí zaslat pokud možno co nejdelší seznam slibovaných „aktivit“, které se často skutečné péče o městskou zeleň ani zdaleka nemusejí týkat a ejhle – máme tu vítěze !!! Plnění těchto slibů Nadace dodatečně stejně nekontroluje, skutečná práce se zelení a péče o ni ji v podstatě vůbec nezajímá a vše „hodnotí“ jen od zeleného stolu podle zaslaných lejster.

Město Uh.Hradiště například zaslalo v přihlášce do soutěže i tyto „aktivity pro městskou zeleň“:

  • Den zdraví
  • Evropský týden mobility
  • Večerní in-line jízdy městem
  • Výstava poskytovatelů soc. služeb
  • Ekologizace provozu úřadu
  • Připojení ke Dnu fair trade (sobotní fair - tradové snídaně v přírodě)
  • výlety do ZOO - tábory s přírodovědným či všeobecným zaměřením

(Podklady byly získány přímo od Nadace Partnerství – mohu doložit.)

Pan starosta nás ve svých prohlášeních do médií často hanlivě tituluje jako „hrstku rebelů“, „skupinu divných lidí a potížistů“, „podivné lidi z občanského sdružení Chraňme zeleň“ a podobně. 

Ve svých odpovědích a vyjádřeních pro veřejnost často také používá slovní spojení, že „vše bylo projednáno už s vedením města“. Pokud vím, nejvyššími městskými orgány jsou však jen Zastupitelstvo města a Rada města. Na moji žádost o informaci – co je to za orgán státní správy, mně tajemník

Mgr. J. Botek odpověděl, že to je vnitroúřední termín a patří sem starosta, místostarostové a tajemník úřadu. V souvislostí s městskou zelení se však ke všem projektům a plánům města musí vyjadřovat a podílet se na schvalování i Ing. architekt A. Holý, protože už z titulu své funkce – vedoucí odboru architektury, plánování a rozvoje města je plně odpovědný za všechny projekty města, jejichž nedílnou součástí musí být i správa a péče o městskou zeleň.

Pojďte se tedy přesvědčit o tom, kdo má ve věci „zeleň v Uh.Hradišti“ pravdu, jestli pan starosta, který hrdě pózoval fotografům s cenou „Město stromů“, kterou jím vedené město získalo údajně za skvělou práci pro městskou zeleň, nebo my, tzv. „potížisté“.

Podkladem pro tento příspěvek jsou uvolněná data z družice LANDSAT (sateletní snímky už od roku 1975). Tato družice mimo jiné měří i stav vegetace. Můžete se tedy  sami podívat a vše si ověřit: http://changematters.esri.com/explore?tourid=10

Stačí zadat heslo „uherske hradiste“, zelenou barvou jsou znázorněny přírůstky zeleně, fialovou její úbytky (po stažení, zobrazení ve Wordu a zvětšení je obraz čitelnější, kontrast a světlost lze nastavit)..

Do tohoto příspěvku jsem vybral 2 snímky z období 1990 – 2000 a  2000 – 2010. Dokreslený žlutý ovál zhruba ohraničuje centrum města s Masarykovým a Mariánským náměstím, červená linie pak přibližně širší střed města

Období 1990 - 2000

Období 2000 - 2010

Je zcela zřetelné, že zeleně v centru města neustále ubývá. Zajímá vás komu za to můžeme „poděkovat“? Možná by vám mohla napovědět přiložená tabulka a žebříček TOP 10 – nejdéle působících úředníků na MěÚ v Uh. Hradišti. 

TABULKA – přehled úředníků a jejich funkcí na MěÚ v Uh.Hradišti v posledních 23 letech 

funkce / rok

90

91

92

93

94

95

96

97

98

99

00

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

starosta

Ing. Ladislav Šupka

Ing. Libor Karásek

K.Tichavský

místostarosta

Ing. Jaroslav Petřík

Ing. Petr Taťák

Mgr. Evžen Uher

Mgr. Evžen Uher

Mgr. Evžen Uher

místostarosta

Mgr. Božena Tvrdíková

Ing. Libor Karásek

Ing. Hana Doupovcová

Ing. Stanislav Blaha

Ing.St.Blaha

místostarosta

- 0 -

Květoslav Tichavský

Květoslav Tichavský

Květoslav Tichavský

Ing.Zd.Procházka

tajemník

Ing. František Rochovanský

Mgr. Josef Botek

měst. architekt

 

Ing. architekt Aleš Holý

Žebříček TOP 10 nejdéle působících úředníků na MěÚ v Uh.Hradišti

Stupně vítězů:   

1. místo  Ing. architekt Aleš Holý     22 let
2. místo  Květoslav Tichavský          15 let
3. místo   Mgr.  Josef Botek     14 let 

 

Další pořadí:  

Ing. Libor Karásek 12 let
Ing. Ladislav Šupka   12 let
Mgr. Evžen Uher   11 let
 Ing. František Rochovanský 10 let
Ing. Jaroslav Petřík    7 let
Mgr. Božena Tvrdíková   7 let
Ing.   Petr Taťák 5 let

 Zdá se, že po těch mnoha dlouhých letech, kdy tito „vítězní“ úředníci s takovým dopadem na městskou zeleň „spravovali“ město, by bylo daleko vhodnější vyměnit cenu „Město stromů“ za úplně jiné ocenění a úředně zlikvidovat všechny fotky s touto trofejí. Nejspíše by se za jejich dosavadní „péči o městskou zeleň“ hodilo udělení zlaté, stříbrné a bronzové medaile ve tvaru pařezu a s právem používat titul Zasloužilý „Dr.Voštěp“ (– podobně, jak se toto  jméno používá v jedné české pohádce).   

Vážení spoluobčané, věřím, že si jistě dokážete z předložených ověřitelných podkladů udělat sami vlastní, ničím nezkreslený úsudek o skutečné kvalitě péče města a jeho představitelů o městskou zeleň. 

Kdo má tedy ve věci péče o městskou zeleň pravdu, pan starosta Tichavský nebo my?

Jan HubáčekShare |
Přidejte do blogu také svůj článek!
Jméno   Heslo: 
text
  1 + 1 =
Další články:
17. 1. 2013, čtvrtek, 18:35 - Ještě k revitalizaci Masarykova náměstí
10. 12. 2012, pondělí, 19:50 - Projekt Park Rochus a jeho několik ALE
8. 12. 2012, sobota, 21:00 - BLOG
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace