Stromy v nemocnici ustoupí novému pavilonu

24. 1. 2011, pondělí, 08:48
/images/clanky/bambus.jpg

Kácení zeleně bude Zlínský kraj stát přibližně šest set devadesát tisíc korun

Uherské Hradiště - Dvě stě třicet šest bříz, tújí, lip, javorů mléčných a celá plejáda dalších druhů dřevin bude v průběhu letošního roku vykácena v areálu Uherskohradišťské nemocnice. Prostory za bývalou porodnicí, na kterých dnes rostou, byly totiž určeny jako nejvhodnější pro vybudování nového centrálního pavilonu, který pacientům nabídne větší komfort a modernější zázemí.
„O odstranění stromů žádal vlastník pozemků, kterým je krajský úřad. Rozsah kácení a náhradní výsadby, respektive veškerých sadových úprav, byl stanoven na základě studie, která je součástí projektové dokumentace centrálního objektu Uherskohradišťské nemocnice. Tu jsme konzultovali s Odborem životního prostředí Městského úřadu Uherské Hradiště i s Uherskohradišťskou nemocnicí,“ řekla Slováckému deníku tisková mluvčí Krajského úřadu Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková. Plánované změny potvrdil i mluvčí nemocnice Ludvík Valouch. „Ano, ta jednání probíhají a v současné době se řeší povolení kácení. Rozhodně se ale budeme snažit minimalizovat dopad veškerých stavebních prací týkajících se stavby centrálního objektu na pacienty a návštěvníky nemocnice, především s ohledem na jejich bezpečnost. To se samozřejmě týká i plánovaného kácení stromů,“ uvedl Valouch. Totéž potvrdila také krajská mluvčí.
Situací kolem dřevin a porostů v Uherskohradišťské nemocnici se zabývá také odboru životního prostředí tamní radnice. „Areál nemocnice je v podstatě park a ta výsadba je tam velice pestrá,“ přiblížil situaci Květoslav Fryšták z odboru životního prostředí.
Jedním dechem však dodává, že zároveň s rozhodnutím o pokácení stromů se v těchto dnech rozhoduje o jejich adekvátní kompenzaci. „Jednáme o tom s vlastníkem pozemků, tedy krajským úřadem. Předběžná úvaha je taková, že za každý pokácený vysadíme jeden vzrostlý alejový strom výšky čtyři až šest metrů,“ prozradil Fryšták.
Nově zpracovávaný projekt sadových úprav však těžko pojme nových více než dvě stě stromů, a tak pro některé z nich budou pracovníci odboru životního prostředí  hledat vhodné plochy i na území města. „Chceme dodržet onu kompenzaci kus za kus,“ vysvětlil Květoslav Fryšták.
Na kácení zeleně je stanovena částka asi šest set devadesát tisíc korun, kterou poskytne Zlínský kraj. Celá akce vypukne na přelomu druhého a třetího čtvrtletí letošního roku. Výsadba náhradních dřevin pak bude probíhat v několika etapách, a to v závislosti na průběhu stavby centrálního objektu hradišťské nemocnice.

Zdroj: Slovácký deníkShare |
Jméno   Heslo: 
text
  1 + 1 =
Další články:
25. 2. 2014, úterý, 21:25 - Město chystá pokácet lípy před školou UNESCO !
21. 1. 2014, úterý, 00:16 - Konference: Ochrana alejí pro rozvoj regionů
3. 9. 2013, úterý, 23:43 - Další kácení v nemocnici
15. 5. 2013, středa, 01:47 - Výstavba protipovodňových hrází začala - poškozené jerlíny u Masára
25. 4. 2013, čtvrtek, 01:14 - Sběr odpadků u dráhy
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace