Zanedbaný areál uherskohradišťské nemocnice

26. 3. 2013, úterý, 22:41
/images/clanky/kralovstvi1.jpg

Členové občanského sdružení Chraňme zeleň i zástupce České ornitologické společnosti byli přítomni na místním  šetření v areálu uherskohradišťské nemocnice  dne 5. 3. 2013.

Úvod:

Celá problematika nemocnice je poměrně komplikovaná. Dosavadní areál nemocnice se v budoucnu podle nově schváleného územního plánu má rozdělit silnicí. Tento plán předepisuje Zlínskému kraji provést územní studii (nebyla doposud vytvořena). A proto se podle slov zlínských úředníků vůbec neví, co kde bude. Náhradní výsadby navrhují umístit mimo centrální pavilon do areálu kotelny. Stavba centrálního pavilonu si vyžádala masívní kácení (zhruba ohraničeno červenou čárou), a přesto se plánuje kácet dál.

Větší koncentrace staveb na menším prostoru si vyžádá větší nároky na kapacitu inženýrských sítí a dopravní infrastruktury. Potenciální místa pro novou výsadbu se zmenšují. Budoucí areál nemocnice tak pomalu ztrácí identitu i svoji původní myšlenku.

Informace z místního šetření

Místní šetření probíhalo dlouho a výhradně v ploše plánovaného zredukovaného areálu, což svědčí o tom, že stav zeleně v té druhé části, budoucí městské čtvrti,  Zlínský kraj už vůbec netrápí. Správní orgán byl poměrně překvapen, když mu zástupci zřizovatele nemocnice u brány poskytli zpracované posudky (ne od dendrologa) na stromy, kterých je třeba se zbavit z důvodů provozní bezpečnosti. Jak se později ukázalo, nebylo u některých stromů vůbec jasné, jestli se vlastně mají kácet. Seznam nesouhlasil se zákresy, a ani na místě si zástupci žadatele nebyli danými informacemi jisti.

Viz foto níže:

Celá alej níže na obrázku byla poškozena pokládkou inženýrských sítí. U takto poškozeným stromů se u kmene obnaží lýko a otevře se tak prostor pro houby a jiné cizopasníky.

Naše zraky spočinuly také na zeleném listnatém stromě. Jedná se o dub turnerův a má být vyhlášen památným stromem. Ovšem zástupce nemocnice jen utrousil, že kolem vedou inženýrské sítě a že místo na kterém stojí není příliš vhodné. Správní orgán nicméně podotkl, že majitel pozemku musí zajistit ochranu tohoto stromu.

Mgr. Krupičková je osoba na správném místě. Upozorňovala zástupce nemocnice i zlínského kraje, aby stromy ošetřovali.

Všichni z nás vnímáme fakt, že v nemocnici je hodně stromů, že je příjemné se procházet v jejich stínu. Zástupce kraje ale namítl, že stromy v nemocnici nejsou potřeba. Asi tak by se dal tedy vystihnout přístup Zlínského kraje ke stromům v nemocnici.

Neoficiálně jsme se dozvěděli, že nemocných stromů je v nemocnici daleko více.

Celému nemocničnímu areálu chybí zahradní koncepce a „zahradník“, možná v tomto případě klidně zahradní architekt či manažer, pro kterého bude venkovní prostor celého areálu pocitově stejně důležitý, jako dnes pro investora tolik důležité lékařské objekty, parkoviště, silnice, chodníky,…

Martin HudecShare |
Fotogalerie připojená k tomuto článku: 20 fotografií stromů k likvidaci - první 4 fotografie

V areálu nemocnice je celá řada nemocných a neléčených stromů. Těchto pár nemocných kousků je určeno ke smýcení. Zástupci sdružení na místě u konkrétních stromů (stará vrba, buk,… ) navrhovali jejich ponechání, protože rostou vzadu za centrálním pavilonem u staré kotelny, kde se pohybuje minimum lidí. Také zdravotní ořezy (lípa u výjezdu z areálu) větví by mohly některé stromy stabilizovat. Mgr. Krupičková si vyžádá odborné dendrologické posudky na některé stromy, u kterých si jejich zdravotním stavem není jista, za což děkujeme

Jméno   Heslo: 
text
  1 + 1 =
Další články:
25. 2. 2014, úterý, 21:25 - Město chystá pokácet lípy před školou UNESCO !
21. 1. 2014, úterý, 00:16 - Konference: Ochrana alejí pro rozvoj regionů
3. 9. 2013, úterý, 23:43 - Další kácení v nemocnici
15. 5. 2013, středa, 01:47 - Výstavba protipovodňových hrází začala - poškozené jerlíny u Masára
25. 4. 2013, čtvrtek, 01:14 - Sběr odpadků u dráhy
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace